> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Trenéři pokračují, tým posiluje

vloženo: 23.06.2019           komentářů: 0

Start nového ligového ročníku se blíží. O plánech A týmu, novinkách v přípravě mládeže i výhledu na obnovu stadionu na Sportovní ulici jsme mluvili s předsedou klubu Františkem Jurou.

Druhý ročník Prostějova v profesionální soutěži, tedy myšleno v novodobé historii, je za námi. Začněme základní otázkou, považujete deváté místo za úspěch?

Já bych to možná vzal z komplexního pohledu. Do druhé ligy jsme loni v červenci vstupovali s určitými zkušenostmi, sice vesměs negativními, ze kterých jsme si ale vzali velké ponaučení. Jednoznačným cílem tedy byla stabilizace našeho klubu v profesionálním fotbale. Jednoduše řečeno, chtěli jsme se v soutěži udržet a stát se pevnou součástí druholigového pelotonu. To se nám podařilo. Vše ostatní už bylo tak trochu navíc.

Teď to vyhlíží poněkud skromně, vždyť jste v průběhu sezóny několikrát upozorňoval, že s tímto kádrem by se měl klub pohybovat v horní polovině tabulky?

Musíme ale vnímat rozdíly mezi teorií a praxí. Předsevzetí udržet druhou ligu jsme si dali do vínku prakticky v okamžiku, kdy bylo jasné, že se staneme vítězi MSFL a po roce se do druhé nejvyšší soutěže vrátíme. Pak nastala obtížná fáze doplňování týmu tak, aby se stal konkurenceschopným. Už v létě jsme přivedli hráče, které bychom mohli rozdělit do tří skupin. V první skupině byli hráči s růstovým potenciálem, kteří už něco měli za sebou, ale ani sebelepší skaut pochopitelně netuší, jak se hráč předvede v novém prostředí. V této skupině byl třeba gólman Milo Bréda, který byl na podzim určitě nejvýraznější posilou. V druhé skupině byli hráči, kteří se v druholigových klubech prosadili, a brali jsme je jako hotové posily. Zatímco třeba Biolek tato očekávání naplnil, v případě Kovaříka jsme kvalitního hrotového útočníka nezískali, stejně se nedokázal prosadit na jaře ani Ševčík. Třetí skupinu tvořili hráči zvučných fotbalových jmen jako Polák nebo Vošahlík, přinášející dostatečnou zkušenost a nadhled. V případě Poláka se ovšem na podzim projevily následky zdravotních potíží, na jaře nám však nepochybně pomohl. V této situaci jsme si mohli dávat i vyšší cíle.

Konečně začátek ročníku tomu nasvědčoval.

Těch úvodních osm kol nás samozřejmě namlsalo, to se nedá popřít. Klíčoví hráči se potkali s formou, kterou si někteří drželi ještě z předchozí třetiligové sezóny, k dostatečnému sebevědomí se přidalo i nezbytné štěstí. To ovšem ani klubům zvučných jmen nevydrží celou sezónu. Nejprve nás opustila ona pověstná troška štěstíčka, což po několika nezdarech nutně nahlodá psychiku hráčů. V této situaci nás zastihl konec podzimu.

Přes zimu jste ještě posílili a ambice byly opět vysoké. Jak studenou sprchou byl úvod jarní sezóny?

Stále si stojím za tím, že jsme měli na to být o nějaké dva, tři stupínky výše, ostatní byla samozřejmě žertem míněná nadsázka. Věděli jsme, že zápasy s adepty na postup budou velice těžké, hodně mě ale zklamal výkon našich hráčů v úvodním zápase na Žižkově. Zdůrazňuji výkon, nikoli výsledek. I tak jsem však věřil, že klíčové zápasy jara zvládneme.

Uvažoval jste o odvolání trenéra, přestože Oldřich Machala vydržel na lavičce až do konce sezóny?

Přiznám se, že v jednom okamžiku jsem byl hodně na vážkách, ale nakonec jsme zvolili jinou variantu řešení a jsem tomu rád. Po přechodném rozšíření realizačního týmu se nám podařilo angažovat Laca Onofreje, což přineslo nový impulz do závěrečných bojů jarní sezóny.

Jak se vám líbí nový trenérský tandem?

Oba trenéři se navzájem skvěle doplňují. Oldřich Machala je vynikající praktik, který jako hráč nasbíral ve své dlouhé kariéře spoustu zkušeností. Laco Onofrej přinesl do koučování nový pohled a moderní trendy.

Oldřichu Machalovi vypršela dvouletá smlouva. Bude tedy u týmu pokračovat?

Pokud si vzpomínáte, před dvěma lety jsem říkal, že jsem se s Oldřichem Machalou dvakrát potkal a utvrdil se v názoru, že spolu máme stejný pohled na zásadní fotbalová témata. Pracoval jsem celý život s lidmi a dovolím se tvrdit, že se v lidech vyznám. Nemám žádný důvod na tomto svém hodnocení cokoli měnit a jsem přesvědčen, že má stále týmu co dát.

Co vás v uplynulém ročníku nejvíce potěšilo?

Základem dobrého týmu je dobrý kapitán a já mám radost, že sezona vyšla Karlu Kroupovi. Jeho nasazení i jeho role v kabině a pozitivní vliv na ostatní hráče patří k základním kamenům celého A týmu. Těší mě, že chce u nás zůstat i v budoucnu a až se jednou rozhodne ukončit hráčskou kariéru, budeme pro něj mít odpovídající pozici ve struktuře klubu.

Jsme v úvodu letní přípravy, jakým způsobem se budete snažit doplnit kádr?

Samozřejmě tam, kde to je potřeba. Sice se stále opakujeme, ale pořád se nám nedaří angažovat dostatečně kvalitního hrotového útočníka. Za spoustu branek musíme vděčit již zmíněnému Karlu Kroupovi a samozřejmě faktu, že mu vydrželo zdraví. V téměř čtyřiceti letech je ale třeba vzít v potaz všechny okolnosti a musíme na tomto postu investovat do kvality. Jinak samozřejmě otestujeme hráče na většině pozic, v záloze, na stoperu, musíme se vypořádat s faktem, že po Machynkově nešťastném zranění v posledním zápase ve Vlašimi bude zřejmě celý podzim mimo hru. Jistotu máme v brankářské dvojici Bréda – Mucha.

Stabilizace v soutěži se tedy klubu povedla, dá se totéž říci i o finančních zdrojích na pokrytí nového ročníku?

V dnešní době není opravdu jednoduché zajistit druholigový rozpočet. Tvrdím dlouhodobě, že bez výrazné pomoci města a kraje se žádný profesionální klub dnes neobejde. Pokud tedy není v tom daném regionu nějaká opravdu ekonomicky silná firma, která má zájem podporovat sport. Potkávám se s názory, že samosprávy by měly především podporovat mládež. S tímto názorem samozřejmě nelze nesouhlasit, ale je potřeba si říct, že mládež potřebuje tu nadstavbu v podobě dospělých. Jsou to spojené nádoby. Zpět ale k vaší otázce. Na rozpočtu pro příští ročník intenzivně pracujeme. Věřím, že se nám podaří zajistit finanční prostředky v takové míře, že poskládáme zajímavý a konkurenceschopný tým. Velmi bych uvítal a pracujeme na tom, aby se nám povedlo právě oslovit některé z firem podnikajících v našem městě a přesvědčit je, že podporovat sport má opravdu smysl.

Posuňme se od A týmu k mládežnickému fotbalu, na němž klub staví. Jak jste spokojen s uplynulým ročníkem napříč mládežnickými kategoriemi?

Co se týká těch nejmenších tam panuje velká spokojenost. Pochválit můžeme i žákovské kategorie. Problémy máme v kategorii dorostu. Doufám a věřím, že i to se nám podaří zvládnou a nejstarší dorostenecký výběr U19 udrží příslušnost ve druhé nejvyšší soutěži. V posledních týdnech intenzivně pracujeme na tom, abychom dali jasný a v některých aspektech modernější směr výchově naší mládeže. Chceme do tohoto procesu zapojit více trenéry A týmu Machalu a Onofreje. Před finální dohodou je i spolupráce v této oblasti s naším bývalým hráčem s velkými zkušenostmi Tomášem Hunalem.

Na závěr si neodpustím poněkud pikantní otázku. Jak se klubu spolupracuje s novým vedením města?

Já tedy odpovím podobně odlehčeně. Řízení města bere spoustu času našemu předsedovi. To ale neznamená, že by přestal chodit na stadion, naopak, je tam každý den a řeší jak běžnou agendu, tak i strategická rozhodnutí. Předseda má navíc výhodu, že má v klubu profesionální tým schopných lidí, na které se může spolehnout.

Pokud jde o budoucnost, současný prostějovský primátor už před volbami jasně deklaroval snahu obnovit areál bývalých Železáren ve Sportovní ulici. Nikoliv jako ryze fotbalový stadion, ale multifunkční zařízení. Mohli by v něm trénovat a závodit také atleti a třeba i cvičit složky integrovaného záchranného systému. To by byla výborná zpráva nejen pro náš klub, ale pro celý Prostějov. Náš klub v této snaze samozřejmě současnému vedení města drží palce.

autor: 1. SK Prostějov

přidat komentář            zobrazit komentáře

KDE TO NEJVÍCE VŘE !!!
Víte o něčem, o čem by se měli dozvědět i ostatní? Líbí se Vám něco nebo Vás naopak něco ve Vašem okolí štve? Podělte se o to s ostatními...

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.07.2019

Agresivní sourozenec skončil
Těsně po jedné hodině ranní vyjížděli strážníci k případu slovního napadení mezi sourozenci. Na místě je kontaktoval oznamovatel, který uvedl, že bydlí ve společné domácnosti se svým bratrem a ten je neustále pod vlivem alkoholu. Následkem toho je slovní urážení a opakované vyhrožování fyzickým napadením. I za přítomnosti hlídky se agresor choval vůči svému bratrovi velice hrubým způsobem, vyhrožoval mu fyzickým útokem a byl zjevně pod vlivem alkoholu. Jelikož nekontroloval své chování, byl vyzván k provedení orientační dechové zkoušky. Ta měla pozitivní výsledek 3,62 promile alkoholu.

17.07.2019

Před jízdou se vydatně posilnil.
Po sedmnácté hodině bylo přijato oznámení na linku 156 o opilém cyklistovi, který se pohybuje po ulici Krasická směrem k centru města. Vyslaná hlídka na místo našla muže, který ležel na trávě mimo pozemní komunikaci. Strážníci provedli u dotyčného dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Byla naměřena hodnota 1,94 promile alkoholu v dechu.

16.07.2019

Vychutnávali si pivko.
V odpoledních hodinách při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si strážníci všimli dvou mladíků, jak popíjejí alkohol v parčíku na ulici Josefa Lady u dětského hřiště. Jednalo se o muže ve věku devatenáct a jednadvacet let. Dotyční konzumovali lahvové pivo v místě, kde je to zakázáno obecně závaznou vyhláškou města Prostějova. Nesmí se konzumovat alkoholické nápoje v okruhu 100m od dětských hřišť.

16.07.2019

Lapkové se tentokrát pěkně činili
Za uplynulý týden vyjížděli hlídky městské policie k jedenácti krádežím, které se udály v prostějovských supermarketech. Všechny případy byly spáchány dospělými osobami. U osmi krádeží nedošlo k poškození zboží, a proto bylo vráceno zpět do prodeje. Ve dvou případech si přestupci odcizené zboží odkoupili a jedenkrát nebylo vráceno zpět na prodejnu. Pachatelé odcizili zboží v celkové hodnotě 13 524,60 Kč. Přeborníkem v tomto počínání byl devětadvacetiletý muž, jenž byl dopaden třikrát během dvou dnů a sám dokázal odcizit zboží v hodnotě 7 858 Kč.

12.07.2019

Nechtělo se jim platit za psy
Před osmou hodinou ranní prováděli strážníci kontrolu, která byla zaměřená na dodržování právních předpisů města Prostějova. Konkrétně na obecně závazné vyhlášky o volném pohybu psů a také jestli majitelé mají svého miláčka očipovaného, přihlášeného a řádně platí poplatky. Bylo zjištěno dvakrát protiprávní jednání. V prvním případě je podezřelá z přestupku padesátiletá žena a to tím, že svého psa řádně nepřihlásila a neplatí za něj poplatek.