> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Trenéři pokračují, tým posiluje

vloženo: 23.06.2019           komentářů: 0

Start nového ligového ročníku se blíží. O plánech A týmu, novinkách v přípravě mládeže i výhledu na obnovu stadionu na Sportovní ulici jsme mluvili s předsedou klubu Františkem Jurou.

Druhý ročník Prostějova v profesionální soutěži, tedy myšleno v novodobé historii, je za námi. Začněme základní otázkou, považujete deváté místo za úspěch?

Já bych to možná vzal z komplexního pohledu. Do druhé ligy jsme loni v červenci vstupovali s určitými zkušenostmi, sice vesměs negativními, ze kterých jsme si ale vzali velké ponaučení. Jednoznačným cílem tedy byla stabilizace našeho klubu v profesionálním fotbale. Jednoduše řečeno, chtěli jsme se v soutěži udržet a stát se pevnou součástí druholigového pelotonu. To se nám podařilo. Vše ostatní už bylo tak trochu navíc.

Teď to vyhlíží poněkud skromně, vždyť jste v průběhu sezóny několikrát upozorňoval, že s tímto kádrem by se měl klub pohybovat v horní polovině tabulky?

Musíme ale vnímat rozdíly mezi teorií a praxí. Předsevzetí udržet druhou ligu jsme si dali do vínku prakticky v okamžiku, kdy bylo jasné, že se staneme vítězi MSFL a po roce se do druhé nejvyšší soutěže vrátíme. Pak nastala obtížná fáze doplňování týmu tak, aby se stal konkurenceschopným. Už v létě jsme přivedli hráče, které bychom mohli rozdělit do tří skupin. V první skupině byli hráči s růstovým potenciálem, kteří už něco měli za sebou, ale ani sebelepší skaut pochopitelně netuší, jak se hráč předvede v novém prostředí. V této skupině byl třeba gólman Milo Bréda, který byl na podzim určitě nejvýraznější posilou. V druhé skupině byli hráči, kteří se v druholigových klubech prosadili, a brali jsme je jako hotové posily. Zatímco třeba Biolek tato očekávání naplnil, v případě Kovaříka jsme kvalitního hrotového útočníka nezískali, stejně se nedokázal prosadit na jaře ani Ševčík. Třetí skupinu tvořili hráči zvučných fotbalových jmen jako Polák nebo Vošahlík, přinášející dostatečnou zkušenost a nadhled. V případě Poláka se ovšem na podzim projevily následky zdravotních potíží, na jaře nám však nepochybně pomohl. V této situaci jsme si mohli dávat i vyšší cíle.

Konečně začátek ročníku tomu nasvědčoval.

Těch úvodních osm kol nás samozřejmě namlsalo, to se nedá popřít. Klíčoví hráči se potkali s formou, kterou si někteří drželi ještě z předchozí třetiligové sezóny, k dostatečnému sebevědomí se přidalo i nezbytné štěstí. To ovšem ani klubům zvučných jmen nevydrží celou sezónu. Nejprve nás opustila ona pověstná troška štěstíčka, což po několika nezdarech nutně nahlodá psychiku hráčů. V této situaci nás zastihl konec podzimu.

Přes zimu jste ještě posílili a ambice byly opět vysoké. Jak studenou sprchou byl úvod jarní sezóny?

Stále si stojím za tím, že jsme měli na to být o nějaké dva, tři stupínky výše, ostatní byla samozřejmě žertem míněná nadsázka. Věděli jsme, že zápasy s adepty na postup budou velice těžké, hodně mě ale zklamal výkon našich hráčů v úvodním zápase na Žižkově. Zdůrazňuji výkon, nikoli výsledek. I tak jsem však věřil, že klíčové zápasy jara zvládneme.

Uvažoval jste o odvolání trenéra, přestože Oldřich Machala vydržel na lavičce až do konce sezóny?

Přiznám se, že v jednom okamžiku jsem byl hodně na vážkách, ale nakonec jsme zvolili jinou variantu řešení a jsem tomu rád. Po přechodném rozšíření realizačního týmu se nám podařilo angažovat Laca Onofreje, což přineslo nový impulz do závěrečných bojů jarní sezóny.

Jak se vám líbí nový trenérský tandem?

Oba trenéři se navzájem skvěle doplňují. Oldřich Machala je vynikající praktik, který jako hráč nasbíral ve své dlouhé kariéře spoustu zkušeností. Laco Onofrej přinesl do koučování nový pohled a moderní trendy.

Oldřichu Machalovi vypršela dvouletá smlouva. Bude tedy u týmu pokračovat?

Pokud si vzpomínáte, před dvěma lety jsem říkal, že jsem se s Oldřichem Machalou dvakrát potkal a utvrdil se v názoru, že spolu máme stejný pohled na zásadní fotbalová témata. Pracoval jsem celý život s lidmi a dovolím se tvrdit, že se v lidech vyznám. Nemám žádný důvod na tomto svém hodnocení cokoli měnit a jsem přesvědčen, že má stále týmu co dát.

Co vás v uplynulém ročníku nejvíce potěšilo?

Základem dobrého týmu je dobrý kapitán a já mám radost, že sezona vyšla Karlu Kroupovi. Jeho nasazení i jeho role v kabině a pozitivní vliv na ostatní hráče patří k základním kamenům celého A týmu. Těší mě, že chce u nás zůstat i v budoucnu a až se jednou rozhodne ukončit hráčskou kariéru, budeme pro něj mít odpovídající pozici ve struktuře klubu.

Jsme v úvodu letní přípravy, jakým způsobem se budete snažit doplnit kádr?

Samozřejmě tam, kde to je potřeba. Sice se stále opakujeme, ale pořád se nám nedaří angažovat dostatečně kvalitního hrotového útočníka. Za spoustu branek musíme vděčit již zmíněnému Karlu Kroupovi a samozřejmě faktu, že mu vydrželo zdraví. V téměř čtyřiceti letech je ale třeba vzít v potaz všechny okolnosti a musíme na tomto postu investovat do kvality. Jinak samozřejmě otestujeme hráče na většině pozic, v záloze, na stoperu, musíme se vypořádat s faktem, že po Machynkově nešťastném zranění v posledním zápase ve Vlašimi bude zřejmě celý podzim mimo hru. Jistotu máme v brankářské dvojici Bréda – Mucha.

Stabilizace v soutěži se tedy klubu povedla, dá se totéž říci i o finančních zdrojích na pokrytí nového ročníku?

V dnešní době není opravdu jednoduché zajistit druholigový rozpočet. Tvrdím dlouhodobě, že bez výrazné pomoci města a kraje se žádný profesionální klub dnes neobejde. Pokud tedy není v tom daném regionu nějaká opravdu ekonomicky silná firma, která má zájem podporovat sport. Potkávám se s názory, že samosprávy by měly především podporovat mládež. S tímto názorem samozřejmě nelze nesouhlasit, ale je potřeba si říct, že mládež potřebuje tu nadstavbu v podobě dospělých. Jsou to spojené nádoby. Zpět ale k vaší otázce. Na rozpočtu pro příští ročník intenzivně pracujeme. Věřím, že se nám podaří zajistit finanční prostředky v takové míře, že poskládáme zajímavý a konkurenceschopný tým. Velmi bych uvítal a pracujeme na tom, aby se nám povedlo právě oslovit některé z firem podnikajících v našem městě a přesvědčit je, že podporovat sport má opravdu smysl.

Posuňme se od A týmu k mládežnickému fotbalu, na němž klub staví. Jak jste spokojen s uplynulým ročníkem napříč mládežnickými kategoriemi?

Co se týká těch nejmenších tam panuje velká spokojenost. Pochválit můžeme i žákovské kategorie. Problémy máme v kategorii dorostu. Doufám a věřím, že i to se nám podaří zvládnou a nejstarší dorostenecký výběr U19 udrží příslušnost ve druhé nejvyšší soutěži. V posledních týdnech intenzivně pracujeme na tom, abychom dali jasný a v některých aspektech modernější směr výchově naší mládeže. Chceme do tohoto procesu zapojit více trenéry A týmu Machalu a Onofreje. Před finální dohodou je i spolupráce v této oblasti s naším bývalým hráčem s velkými zkušenostmi Tomášem Hunalem.

Na závěr si neodpustím poněkud pikantní otázku. Jak se klubu spolupracuje s novým vedením města?

Já tedy odpovím podobně odlehčeně. Řízení města bere spoustu času našemu předsedovi. To ale neznamená, že by přestal chodit na stadion, naopak, je tam každý den a řeší jak běžnou agendu, tak i strategická rozhodnutí. Předseda má navíc výhodu, že má v klubu profesionální tým schopných lidí, na které se může spolehnout.

Pokud jde o budoucnost, současný prostějovský primátor už před volbami jasně deklaroval snahu obnovit areál bývalých Železáren ve Sportovní ulici. Nikoliv jako ryze fotbalový stadion, ale multifunkční zařízení. Mohli by v něm trénovat a závodit také atleti a třeba i cvičit složky integrovaného záchranného systému. To by byla výborná zpráva nejen pro náš klub, ale pro celý Prostějov. Náš klub v této snaze samozřejmě současnému vedení města drží palce.

autor: 1. SK Prostějov

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

18.04.2019

Povedený syn.
Po půlnoci přijato oznámení o ženě v noční košili a županu. Ta se dle oznamovatelky nemohla dostat domů. Na místo vyslána hlídka. Šestapadesátiletá žena strážníkovi uvedla, že její syn se vrátil opilý domu a při cestě povalil a vysypal popelnici. Ona šla odpadky posbírat a postavit shozenou popelnici. Mezitím syn vešel domů a zabouchl dveře. Na zvonění nereagoval

16.04.2019

Fekálie znečistili vozovku
Fekálie znečistili vozovku v délce několika desítek metrů. V dopoledních hodinách přijato prostřednictvím linky 156 anonymní oznámení o zemědělském stroji, ze kterého na komunikaci vytéká neznámá tekutina. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Komunikace byla znečištěna fekáliemi. Dle stop se strážníkům podařilo dohledat řidiče traktoru s cisternou. Nacházel se na poli u Brněnské ulice. Muž hlídkou zkontaktován. Uvedl, že při prudkém brždění, na červenou na semaforu, došlo k přetečení cisterny horním víkem, které bylo špatně zajištěné. Na místo přivoláni hasiči, kteří provedli očištění vozovky proudem vody. Strážníci, po dobu splachování komunikace usměrňovali provoz.

15.04.2019

Porušili vyhlášku města.
Při dohledu na veřejný pořádek v okolí ulice Olomoucké, si strážníci povšimli dvojice osob konzumujících pivo, v místě, kde to zakazuje vyhláška města. O tom byli pánové hlídkou poučeni. Oba vyzváni k prokázání totožnosti. S pětačtyřicetiletým mužem strážníci vyřešili přestupek příkazem na místě.

11.04.2019

Konflikt vznikl kvůli ubrousku.
V nočních hodinách nahlásila obsluha provozovny problémy s opilou ženou. Na místo vyslána hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že dotyčná do podniku přišla se dvěma kamarády. Společně si objednali jídlo. Během objednávky se žena chovala hlučně a dělala nepořádek kolem stolu. Obsluhou upozorněna na nevhodnost svého chování. Po obdržení jídla požadovala přinesení dalších ubrousků. To bylo obsluhou odmítnuto. Neslušné jednání mladé žerny hlídce potvrdili i její dva kamarádi. Spor mezi ženou a personálem se vyhrotil natolik, že dotyčná po obsluze hodila objednané jídlo, a to i před strážníky. Tím došlo k ušpinění oblečení obsluhujícího muže a také koberce.

09.04.2019

Záchytka.
Ve večerních hodinách přijato telefonické oznámení od obsluhy v restauraci, že mají problém s podnapilým zákazníkem. Do uvedené provozovny vyslána hlídka. Servírka označila muže, který si objednal pivo a v průběhu konzumoval i tvrdý alkohol. Ten si s sebou do podniku sám přinesl. Po upozornění obsluhy, na nevhodné počínání, začal být vulgární až agresivní. Další host se servírky zastal a muže vyvedl ven. Muž byl zjevně pod vlivem alkoholu a nekontroloval své chování. Hlídkou vyzván k prokázání totožnosti a provedení orientační dechové zkoušky. Naměřeno 2,22 promile alkoholu v dechu.