> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Seniorská obálka může zachránit

vloženo: 01.06.2019           komentářů: 0

Prostějov se proto zapojuje do projektu „Seniorská obálka“ se zajištěním tří tisíc kusů v hodnotě devadesát tisíc korun.

Stres při akutním zhoršení zdravotního stavu a absence zdravotních údajů pro zasahující záchranáře. I tak může vypadat situace při volání o první pomoc. Přitom všechny potřebné údaje pro záchranáře, kteří zasahují u nemocného, může obsahovat takzvaná Seniorská obálka. Údaje v ní obsažené, mohou pomoci zachránit život.

Prostějov se proto zapojuje do projektu „Seniorská obálka“ se zajištěním tří tisíc kusů v hodnotě devadesát tisíc korun.

„Seniorská obálka je vlastně vyplněný tiskopis I.C.E karta, primárně určená pro seniory žijící doma, kteří nejsou navázáni na některou sociální službu. Pochopitelně ji mohou využít všichni lidé. Jde o kartu, na které lidé vyplní základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích - včetně dávkování, kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře,“ nastínil obsah obálky primátor města Prostějova František Jura. Samotné znění tiskopisu je sestaveno lékaři zásahových jednotek a vše má svůj význam a nelze proto tiskopis měnit.

seniorská obálka„Primární úlohou záchranářů je poskytnout první pomoc zraněným lidem či osobám v nouzi, zachránit jejich život a zdraví a převést je do zdravotnického zařízení. Doporučujeme proto vyplněný tiskopis složit na třetiny a vložit nejlépe do plastového obalu a připevnit magnetkou třeba na lednici nebo samolepkou na vnitřní dveře bytu. Jedná se o maličkost, která v konečném důsledku může zachránit život,“ upřesnila náměstkyně primátora Alena Rašková s doplněním, že vše má ucelenou grafickou podobu a stejnou vizualizaci pro realizaci v rámci ČR.

Seniorská obálka obsahuje dva tiskopisy - ICE karta a Pravidla pro vyplnění, dále průhlednou plastovou obálku, klips na připevnění s magnetem, samolepku s čísly na IZS, piktogramy pro osoby se zdravotním postižením, samolepka na dveře pro oznámení, že se ICE karta nachází uvnitř bytu.

autor: (red)

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.07.2019

Agresivní sourozenec skončil
Těsně po jedné hodině ranní vyjížděli strážníci k případu slovního napadení mezi sourozenci. Na místě je kontaktoval oznamovatel, který uvedl, že bydlí ve společné domácnosti se svým bratrem a ten je neustále pod vlivem alkoholu. Následkem toho je slovní urážení a opakované vyhrožování fyzickým napadením. I za přítomnosti hlídky se agresor choval vůči svému bratrovi velice hrubým způsobem, vyhrožoval mu fyzickým útokem a byl zjevně pod vlivem alkoholu. Jelikož nekontroloval své chování, byl vyzván k provedení orientační dechové zkoušky. Ta měla pozitivní výsledek 3,62 promile alkoholu.

17.07.2019

Před jízdou se vydatně posilnil.
Po sedmnácté hodině bylo přijato oznámení na linku 156 o opilém cyklistovi, který se pohybuje po ulici Krasická směrem k centru města. Vyslaná hlídka na místo našla muže, který ležel na trávě mimo pozemní komunikaci. Strážníci provedli u dotyčného dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Byla naměřena hodnota 1,94 promile alkoholu v dechu.

16.07.2019

Vychutnávali si pivko.
V odpoledních hodinách při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si strážníci všimli dvou mladíků, jak popíjejí alkohol v parčíku na ulici Josefa Lady u dětského hřiště. Jednalo se o muže ve věku devatenáct a jednadvacet let. Dotyční konzumovali lahvové pivo v místě, kde je to zakázáno obecně závaznou vyhláškou města Prostějova. Nesmí se konzumovat alkoholické nápoje v okruhu 100m od dětských hřišť.

16.07.2019

Lapkové se tentokrát pěkně činili
Za uplynulý týden vyjížděli hlídky městské policie k jedenácti krádežím, které se udály v prostějovských supermarketech. Všechny případy byly spáchány dospělými osobami. U osmi krádeží nedošlo k poškození zboží, a proto bylo vráceno zpět do prodeje. Ve dvou případech si přestupci odcizené zboží odkoupili a jedenkrát nebylo vráceno zpět na prodejnu. Pachatelé odcizili zboží v celkové hodnotě 13 524,60 Kč. Přeborníkem v tomto počínání byl devětadvacetiletý muž, jenž byl dopaden třikrát během dvou dnů a sám dokázal odcizit zboží v hodnotě 7 858 Kč.

12.07.2019

Nechtělo se jim platit za psy
Před osmou hodinou ranní prováděli strážníci kontrolu, která byla zaměřená na dodržování právních předpisů města Prostějova. Konkrétně na obecně závazné vyhlášky o volném pohybu psů a také jestli majitelé mají svého miláčka očipovaného, přihlášeného a řádně platí poplatky. Bylo zjištěno dvakrát protiprávní jednání. V prvním případě je podezřelá z přestupku padesátiletá žena a to tím, že svého psa řádně nepřihlásila a neplatí za něj poplatek.