> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Osobnost Theofila Kolarze připomíná

vloženo: 23.12.2018           komentářů: 0

Před sto deseti lety zemřel soudce a prostějovský mecenáš Theofil Kolarz.Z jeho finančního odkazu byly založeny Kolářovy sady.24. prosince 1908 zemřel v Prostějově ve svých sedmapadesáti letech soudce a mecenáš Theofil Kolarz.

Narodil se 13. dubna 1851 na zámku v Laškově. Byl druhorozeným synem majitele zámku Františka Adolfa Kolarze z Laškova a Lešan. Pracoval jako soudce c. k. okresního soudu v Prostějově a bydlel ve Vodní ulici č. 31 v Prostějově. Jeho starší bratr Karel Jaroslav Kolarz byl povýšen císařem Františkem Josefem I. do šlechtického stavu. Důvodem byla skutečnost, že v srpnu 1887 v době konání vojenských manévrů na Konicku, poskytl zámek k ubytování císaři.

Theofil Kolarz se v soudních spisech podepisoval jako Bohumil Kolář. Za svého života dal uměleckými díly vyzdobit kostel Povýšení sv. Kříže. Jeho jméno nese park Kolářovy sady. Byl založen v roce 1932 právě z finančního odkazu Theofila Kolarze na ploše 4, 9 hektarů v rovinném terénu v jihozápadní části města. Od roku 1962 patří k dominantám budova hvězdárny. V roce 2008 prošly Kolářovy sady regenerací a výrazně změnily svou tvář.

Osobnost Theofila Kolarze připomíná také místo posledního odpočinku – hrobka v severních arkádách prostějovského hřbitova.

autor: Hana Bartková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.07.2019

Agresivní sourozenec skončil
Těsně po jedné hodině ranní vyjížděli strážníci k případu slovního napadení mezi sourozenci. Na místě je kontaktoval oznamovatel, který uvedl, že bydlí ve společné domácnosti se svým bratrem a ten je neustále pod vlivem alkoholu. Následkem toho je slovní urážení a opakované vyhrožování fyzickým napadením. I za přítomnosti hlídky se agresor choval vůči svému bratrovi velice hrubým způsobem, vyhrožoval mu fyzickým útokem a byl zjevně pod vlivem alkoholu. Jelikož nekontroloval své chování, byl vyzván k provedení orientační dechové zkoušky. Ta měla pozitivní výsledek 3,62 promile alkoholu.

17.07.2019

Před jízdou se vydatně posilnil.
Po sedmnácté hodině bylo přijato oznámení na linku 156 o opilém cyklistovi, který se pohybuje po ulici Krasická směrem k centru města. Vyslaná hlídka na místo našla muže, který ležel na trávě mimo pozemní komunikaci. Strážníci provedli u dotyčného dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Byla naměřena hodnota 1,94 promile alkoholu v dechu.

16.07.2019

Vychutnávali si pivko.
V odpoledních hodinách při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si strážníci všimli dvou mladíků, jak popíjejí alkohol v parčíku na ulici Josefa Lady u dětského hřiště. Jednalo se o muže ve věku devatenáct a jednadvacet let. Dotyční konzumovali lahvové pivo v místě, kde je to zakázáno obecně závaznou vyhláškou města Prostějova. Nesmí se konzumovat alkoholické nápoje v okruhu 100m od dětských hřišť.

16.07.2019

Lapkové se tentokrát pěkně činili
Za uplynulý týden vyjížděli hlídky městské policie k jedenácti krádežím, které se udály v prostějovských supermarketech. Všechny případy byly spáchány dospělými osobami. U osmi krádeží nedošlo k poškození zboží, a proto bylo vráceno zpět do prodeje. Ve dvou případech si přestupci odcizené zboží odkoupili a jedenkrát nebylo vráceno zpět na prodejnu. Pachatelé odcizili zboží v celkové hodnotě 13 524,60 Kč. Přeborníkem v tomto počínání byl devětadvacetiletý muž, jenž byl dopaden třikrát během dvou dnů a sám dokázal odcizit zboží v hodnotě 7 858 Kč.

12.07.2019

Nechtělo se jim platit za psy
Před osmou hodinou ranní prováděli strážníci kontrolu, která byla zaměřená na dodržování právních předpisů města Prostějova. Konkrétně na obecně závazné vyhlášky o volném pohybu psů a také jestli majitelé mají svého miláčka očipovaného, přihlášeného a řádně platí poplatky. Bylo zjištěno dvakrát protiprávní jednání. V prvním případě je podezřelá z přestupku padesátiletá žena a to tím, že svého psa řádně nepřihlásila a neplatí za něj poplatek.