> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstava "Hanáci republice" v Senátu

vloženo: 27.10.2018           komentářů: 0

Výstava „Hanáci republice“ v Senátu Parlamentu ČR

Pod záštitou senátora Lumíra Kantora byla ve čtvrtek 18.10.2018 zahájena výstava „Hanáci republice“ k oslavě 100. výročí republiky. Více než 50 krojovaných vyrazilo z Olomouce vlakem do Prahy, čímž odkázali na výpravu Hanáků do Prahy v roce 1918. „Před sto lety přijeli Hanáci do Prahy pozdravit Tomáše G. Masaryka. Radost ze vzniku republiky jim zůstala dodnes. Bylo mi velkou ctí, je dnes společně s dalšími kolegy oficiálně přivítat v Senátu,“ říká olomoucký senátor. Pěšky prošli Prahou, kde je v Zeleném salonku oficiálně přijal s 1. místopředsedkyní Senátu, Miluší Horskou.


Hanáci během pléna pozdravili i všechny přítomné senátory v Jednacím sále a formálně tak otevřeli výstavu, na které měsíce pracovaly Bronislava Millá a Jaroslava Vitoslavská pod záštitou Hanáckého folklorního spolku (HANFOS). „Ukazovat na krásu Hané je pro mě velkou radostí. Kurátorky daly do příprav všechen svůj čas i srdce. Věřím, že to na výstavě každý pozná“, říká Lumír Kantor, který expozici s předsedou Senátu, Milanem Štěchem, zahájil.

Hanácké kroje jsou k vidění od 11. října do 2. prosince 2018 ve Výstavní síni Senátu v Praze. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 17.00 hodin, od listopadu do 16.00 hod. Zájemci si mohou prohlédnout slavnostní blaťácký a zábečvácký kroj i tradiční domácí oděv. Součástí expozice jsou také zimní a letní součásti krojů. Vstup volný.

autor: MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

18.04.2019

Povedený syn.
Po půlnoci přijato oznámení o ženě v noční košili a županu. Ta se dle oznamovatelky nemohla dostat domů. Na místo vyslána hlídka. Šestapadesátiletá žena strážníkovi uvedla, že její syn se vrátil opilý domu a při cestě povalil a vysypal popelnici. Ona šla odpadky posbírat a postavit shozenou popelnici. Mezitím syn vešel domů a zabouchl dveře. Na zvonění nereagoval

16.04.2019

Fekálie znečistili vozovku
Fekálie znečistili vozovku v délce několika desítek metrů. V dopoledních hodinách přijato prostřednictvím linky 156 anonymní oznámení o zemědělském stroji, ze kterého na komunikaci vytéká neznámá tekutina. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Komunikace byla znečištěna fekáliemi. Dle stop se strážníkům podařilo dohledat řidiče traktoru s cisternou. Nacházel se na poli u Brněnské ulice. Muž hlídkou zkontaktován. Uvedl, že při prudkém brždění, na červenou na semaforu, došlo k přetečení cisterny horním víkem, které bylo špatně zajištěné. Na místo přivoláni hasiči, kteří provedli očištění vozovky proudem vody. Strážníci, po dobu splachování komunikace usměrňovali provoz.

15.04.2019

Porušili vyhlášku města.
Při dohledu na veřejný pořádek v okolí ulice Olomoucké, si strážníci povšimli dvojice osob konzumujících pivo, v místě, kde to zakazuje vyhláška města. O tom byli pánové hlídkou poučeni. Oba vyzváni k prokázání totožnosti. S pětačtyřicetiletým mužem strážníci vyřešili přestupek příkazem na místě.

11.04.2019

Konflikt vznikl kvůli ubrousku.
V nočních hodinách nahlásila obsluha provozovny problémy s opilou ženou. Na místo vyslána hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že dotyčná do podniku přišla se dvěma kamarády. Společně si objednali jídlo. Během objednávky se žena chovala hlučně a dělala nepořádek kolem stolu. Obsluhou upozorněna na nevhodnost svého chování. Po obdržení jídla požadovala přinesení dalších ubrousků. To bylo obsluhou odmítnuto. Neslušné jednání mladé žerny hlídce potvrdili i její dva kamarádi. Spor mezi ženou a personálem se vyhrotil natolik, že dotyčná po obsluze hodila objednané jídlo, a to i před strážníky. Tím došlo k ušpinění oblečení obsluhujícího muže a také koberce.

09.04.2019

Záchytka.
Ve večerních hodinách přijato telefonické oznámení od obsluhy v restauraci, že mají problém s podnapilým zákazníkem. Do uvedené provozovny vyslána hlídka. Servírka označila muže, který si objednal pivo a v průběhu konzumoval i tvrdý alkohol. Ten si s sebou do podniku sám přinesl. Po upozornění obsluhy, na nevhodné počínání, začal být vulgární až agresivní. Další host se servírky zastal a muže vyvedl ven. Muž byl zjevně pod vlivem alkoholu a nekontroloval své chování. Hlídkou vyzván k prokázání totožnosti a provedení orientační dechové zkoušky. Naměřeno 2,22 promile alkoholu v dechu.