> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstava "Hanáci republice" v Senátu

vloženo: 27.10.2018           komentářů: 0

Výstava „Hanáci republice“ v Senátu Parlamentu ČR

Pod záštitou senátora Lumíra Kantora byla ve čtvrtek 18.10.2018 zahájena výstava „Hanáci republice“ k oslavě 100. výročí republiky. Více než 50 krojovaných vyrazilo z Olomouce vlakem do Prahy, čímž odkázali na výpravu Hanáků do Prahy v roce 1918. „Před sto lety přijeli Hanáci do Prahy pozdravit Tomáše G. Masaryka. Radost ze vzniku republiky jim zůstala dodnes. Bylo mi velkou ctí, je dnes společně s dalšími kolegy oficiálně přivítat v Senátu,“ říká olomoucký senátor. Pěšky prošli Prahou, kde je v Zeleném salonku oficiálně přijal s 1. místopředsedkyní Senátu, Miluší Horskou.


Hanáci během pléna pozdravili i všechny přítomné senátory v Jednacím sále a formálně tak otevřeli výstavu, na které měsíce pracovaly Bronislava Millá a Jaroslava Vitoslavská pod záštitou Hanáckého folklorního spolku (HANFOS). „Ukazovat na krásu Hané je pro mě velkou radostí. Kurátorky daly do příprav všechen svůj čas i srdce. Věřím, že to na výstavě každý pozná“, říká Lumír Kantor, který expozici s předsedou Senátu, Milanem Štěchem, zahájil.

Hanácké kroje jsou k vidění od 11. října do 2. prosince 2018 ve Výstavní síni Senátu v Praze. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 17.00 hodin, od listopadu do 16.00 hod. Zájemci si mohou prohlédnout slavnostní blaťácký a zábečvácký kroj i tradiční domácí oděv. Součástí expozice jsou také zimní a letní součásti krojů. Vstup volný.

autor: MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.01.2019

Vozidlo mělo závadu.
Pět minut po desáté hodině večer přijato telefonické sdělení o tom, že na parkovišti nedaleko Kostelecké ulice neustále někdo delší dobu troubí na klakson ve vozidle. Na místo vyslána hlídka k prověření oznámení. Na parkovišti zjištěno troubící vozidlo. Uvnitř se ovšem nikdo nenacházel.

02.01.2019

Z okna házeli petardy.
V podvečer přijato oznámení o střelbě z okna na sídlišti Svobody. Oznamovatelka uvedla, že střelba pochází pravděpodobně z nějaké pistole. Na místo vyslána hlídka. Zkontaktována oznamovatelka. Ta označila okno, ze kterého se mělo střílet. Strážníkům se podařilo v bytě zkontaktovat dva hochy ve věku 15 a 16 let. Oba přiznali, že z okna vyhazovali petardy. Střílení ze zbraně se nepotvrdilo. Svým jednáním jsou kluci podezřelí z přestupku proti občanskému soužití (schválnost) a proti veřejnému pořádku (znečištění veřejného prostranství).

02.01.2019

Odchyt netopýra.
V dopoledních hodinách vyjížděla hlídka prověřit oznámení o uhynulém netopýrovi u kruhového objezdu na ulici Šárka. Na místě nalezen zraněný netopýr. Hlídkou odchycen a předán Ochráncům přírody na Husově náměstí.

31.12.2018

Odcizit alkohol skoro za pět tisíc
Odcizit alkohol skoro za pět tisíc, se mu nepodařilo. V podvečer přijato oznámení o neplatícím zákazníkovi v supermarketu na ulici Olomoucká. Hlídka na místě kontaktovala člena ochranky. Ten uvedl, že za pokladní zónou zadržel muže, který prošel bez zaplacení zboží v celkové výši 4632 Kč. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že muž si na prodejní ploše vložil čtyři kusy whisky do cestovní tašky a s takto ukrytým zbožím se pokusil odejít z obchodu bez placení. Za pokladnami byl zadržen pracovníkem ostrahy. Vyzván k vyčkání příjezdu strážníků a navrácení zboží.

29.12.2018

Kondomy zaplatit nechtěl.
Půl hodiny před zavírací dobou jednoho z prostějovských supermarketů nahlásil člen ostrahy na linku 156, zadržení neplatícího zákazníka. Na místo vyslána hlídka, zjistila v pachateli krádeže, muže ve věku dvaadvaceti let. Ten si na prodejní ploše vložil do kapsy jedno balení pánské ochrany a poté prošel přes pokladní zónu, aniž by za zboží zaplatil. Zde byl zadržen členem ostrahy a vyzván k setrvání na místě do příjezdu strážníků. Výzev dotyčný uposlechl. Odcizené zboží, dobrovolně vydal. Svým jednáním je mladý muž podezřelý z přestupku proti majetku.