> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstava "Hanáci republice" v Senátu

vloženo: 27.10.2018           komentářů: 0

Výstava „Hanáci republice“ v Senátu Parlamentu ČR

Pod záštitou senátora Lumíra Kantora byla ve čtvrtek 18.10.2018 zahájena výstava „Hanáci republice“ k oslavě 100. výročí republiky. Více než 50 krojovaných vyrazilo z Olomouce vlakem do Prahy, čímž odkázali na výpravu Hanáků do Prahy v roce 1918. „Před sto lety přijeli Hanáci do Prahy pozdravit Tomáše G. Masaryka. Radost ze vzniku republiky jim zůstala dodnes. Bylo mi velkou ctí, je dnes společně s dalšími kolegy oficiálně přivítat v Senátu,“ říká olomoucký senátor. Pěšky prošli Prahou, kde je v Zeleném salonku oficiálně přijal s 1. místopředsedkyní Senátu, Miluší Horskou.


Hanáci během pléna pozdravili i všechny přítomné senátory v Jednacím sále a formálně tak otevřeli výstavu, na které měsíce pracovaly Bronislava Millá a Jaroslava Vitoslavská pod záštitou Hanáckého folklorního spolku (HANFOS). „Ukazovat na krásu Hané je pro mě velkou radostí. Kurátorky daly do příprav všechen svůj čas i srdce. Věřím, že to na výstavě každý pozná“, říká Lumír Kantor, který expozici s předsedou Senátu, Milanem Štěchem, zahájil.

Hanácké kroje jsou k vidění od 11. října do 2. prosince 2018 ve Výstavní síni Senátu v Praze. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 17.00 hodin, od listopadu do 16.00 hod. Zájemci si mohou prohlédnout slavnostní blaťácký a zábečvácký kroj i tradiční domácí oděv. Součástí expozice jsou také zimní a letní součásti krojů. Vstup volný.

autor: MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.07.2019

Agresivní sourozenec skončil
Těsně po jedné hodině ranní vyjížděli strážníci k případu slovního napadení mezi sourozenci. Na místě je kontaktoval oznamovatel, který uvedl, že bydlí ve společné domácnosti se svým bratrem a ten je neustále pod vlivem alkoholu. Následkem toho je slovní urážení a opakované vyhrožování fyzickým napadením. I za přítomnosti hlídky se agresor choval vůči svému bratrovi velice hrubým způsobem, vyhrožoval mu fyzickým útokem a byl zjevně pod vlivem alkoholu. Jelikož nekontroloval své chování, byl vyzván k provedení orientační dechové zkoušky. Ta měla pozitivní výsledek 3,62 promile alkoholu.

17.07.2019

Před jízdou se vydatně posilnil.
Po sedmnácté hodině bylo přijato oznámení na linku 156 o opilém cyklistovi, který se pohybuje po ulici Krasická směrem k centru města. Vyslaná hlídka na místo našla muže, který ležel na trávě mimo pozemní komunikaci. Strážníci provedli u dotyčného dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Byla naměřena hodnota 1,94 promile alkoholu v dechu.

16.07.2019

Vychutnávali si pivko.
V odpoledních hodinách při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si strážníci všimli dvou mladíků, jak popíjejí alkohol v parčíku na ulici Josefa Lady u dětského hřiště. Jednalo se o muže ve věku devatenáct a jednadvacet let. Dotyční konzumovali lahvové pivo v místě, kde je to zakázáno obecně závaznou vyhláškou města Prostějova. Nesmí se konzumovat alkoholické nápoje v okruhu 100m od dětských hřišť.

16.07.2019

Lapkové se tentokrát pěkně činili
Za uplynulý týden vyjížděli hlídky městské policie k jedenácti krádežím, které se udály v prostějovských supermarketech. Všechny případy byly spáchány dospělými osobami. U osmi krádeží nedošlo k poškození zboží, a proto bylo vráceno zpět do prodeje. Ve dvou případech si přestupci odcizené zboží odkoupili a jedenkrát nebylo vráceno zpět na prodejnu. Pachatelé odcizili zboží v celkové hodnotě 13 524,60 Kč. Přeborníkem v tomto počínání byl devětadvacetiletý muž, jenž byl dopaden třikrát během dvou dnů a sám dokázal odcizit zboží v hodnotě 7 858 Kč.

12.07.2019

Nechtělo se jim platit za psy
Před osmou hodinou ranní prováděli strážníci kontrolu, která byla zaměřená na dodržování právních předpisů města Prostějova. Konkrétně na obecně závazné vyhlášky o volném pohybu psů a také jestli majitelé mají svého miláčka očipovaného, přihlášeného a řádně platí poplatky. Bylo zjištěno dvakrát protiprávní jednání. V prvním případě je podezřelá z přestupku padesátiletá žena a to tím, že svého psa řádně nepřihlásila a neplatí za něj poplatek.