> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstava "Hanáci republice" v Senátu

vloženo: 27.10.2018           komentářů: 0

Výstava „Hanáci republice“ v Senátu Parlamentu ČR

Pod záštitou senátora Lumíra Kantora byla ve čtvrtek 18.10.2018 zahájena výstava „Hanáci republice“ k oslavě 100. výročí republiky. Více než 50 krojovaných vyrazilo z Olomouce vlakem do Prahy, čímž odkázali na výpravu Hanáků do Prahy v roce 1918. „Před sto lety přijeli Hanáci do Prahy pozdravit Tomáše G. Masaryka. Radost ze vzniku republiky jim zůstala dodnes. Bylo mi velkou ctí, je dnes společně s dalšími kolegy oficiálně přivítat v Senátu,“ říká olomoucký senátor. Pěšky prošli Prahou, kde je v Zeleném salonku oficiálně přijal s 1. místopředsedkyní Senátu, Miluší Horskou.


Hanáci během pléna pozdravili i všechny přítomné senátory v Jednacím sále a formálně tak otevřeli výstavu, na které měsíce pracovaly Bronislava Millá a Jaroslava Vitoslavská pod záštitou Hanáckého folklorního spolku (HANFOS). „Ukazovat na krásu Hané je pro mě velkou radostí. Kurátorky daly do příprav všechen svůj čas i srdce. Věřím, že to na výstavě každý pozná“, říká Lumír Kantor, který expozici s předsedou Senátu, Milanem Štěchem, zahájil.

Hanácké kroje jsou k vidění od 11. října do 2. prosince 2018 ve Výstavní síni Senátu v Praze. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 17.00 hodin, od listopadu do 16.00 hod. Zájemci si mohou prohlédnout slavnostní blaťácký a zábečvácký kroj i tradiční domácí oděv. Součástí expozice jsou také zimní a letní součásti krojů. Vstup volný.

autor: MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

25.10.2018

Spolupráce s IZS.
Formou SMS přijata žádost od HZS Ol. kraje o asistenci při otevření bytu. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zjištěno, že majitelka upadla na zem a zranila se. Hasiči byt otevřeli. Přivolaný lékař rozhodl o převozu zraněné šestasedmdesátileté ženy do nemocnice na ošetření.

23.10.2018

Ustlal si v kontejneru.
V ranních hodinách kontaktovali pracovníci firmy svážející odpad, okrskáře a upozornili ho na spícího muže v kontejneru na papír na Brněnské ulici. Na místo vyslána hlídka, která oznámení „popelářů“ potvrdila. Hlídkou dotyčný probuzen a z nádoby na odpad vykázán. Pětadvacetiletý muž bez domova upozorněn na nevhodnost svého počínání. Po té z místa odešel.

22.10.2018

Nedopalek zapříčinil požár.
V podvečer oznámil strážníkům muž, doutnající zásobník na ubrousky na veřejných toaletách na Školní ulici. Uvedl, že věc nahlásil i na Policii ČR. Po příchodu k veřejnému WC hlídka událost potvrdila. Do zásobníku byl vhozen nedopalek cigarety, od kterého vzplály papírové utěrky. Strážníci počáteční požár uhasili. Zásobník byl vlivem tepla poškozen. V zápětí se na místo dostavila i hlídka PČR společně s HZS. Hasiči provedli kontrolu prostor a dohašení schránky.

21.10.2018

Nezabezpečené vozidlo.
Ve večerních hodinách přijato oznámení o vozidle, ve kterém řidič ponechal klíče v zámku dveří. Na místo vyslána hlídka. Vozidlo nalezeno. Majitele se strážníkům podařilo zkontaktovat.

19.10.2018

Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění
Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění a ještě k tomu v podnapilém stavu. V nočních hodinách hlídka provádějící kontrolní činnost na ulici Jungmannova zaznamenala agresivní jízdu osobního vozidla. Autohlídka se vydala za rychle jedoucím vozidlem. Po zastavení, strážníci zkontaktovali osádku. Místo řidiče bylo prázdné. Uvnitř se nacházeli dva muži ve věku 17 a 36 let. Jednalo se o rodinné příslušníky.