> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Memoriál plk.Alfreda Jánského

vloženo: 28.04.2017           komentářů: 0

Dne 23. dubna 2017 se uskutečnil na myslivecké „Chatě u dvou kun“ v Kovalovicích nultý ročník Memoriálu plk. Alfreda Jánského ve střelbě na asfaltové holuby. Tuto akci společně uspořádali Jiří Hűbner a Tomáš Hejtmánek pro své kamarády, novodobé válečné veterány a jejich rodinné příslušníky jak z města Kojetína, tak i pro veterány z širokého okolí. Nad akcí převzala záštitu Československá obec legionářská a Centrum pomoci vojáků v tísni. Za ČSOL byli na akci přítomni předseda Jednoty Olomouckého kraje Pavel Udvorka a předseda Jednoty Prostějov Ing. Petr Poledník, který akci osobně zahajoval. Velmi příjemná a milá byla osobní účast paní ing. Petry Veverkové, dcery plk. Alfreda Janského, která všem přítomným dokázala, že i ona je zdatným střelcem.

Na začátku akce bylo zmíněno, kdo byl plk. Alfred Jánský. Alfred Jánský, plukovník v.v., se narodil v Olomouci 31. května 1914. V letech 1935-37 absolvoval vojenskou prezenční službu a byl jmenován podporučíkem. V roce 1938 byl Alfred Jánský mimořádně povolán k vojenské službě do severomoravského pohraničí, kde se v pásmu pevnůstek účastnil potyček s henleinovci. Hned první den války 1. září 1939 jej zatklo Gestapo. Po krátké internaci v koncentračním táboře v Dachau byl transportován do Buchenwaldu, kde otročil v kamenolomu. V roce 1942 byl zařazen do transportu směřujícího do tábora Natzweiler-Struthof ve Francii. Tam se Alfred Jánský podílel na přípravě úspěšného pokusu o útěk několika důstojníků, avšak sám zůstal v táboře. V říjnu 1942 byl odtransportován do Osvětimi, kde byl zařazen na stavební práce. V druhé polovině roku 1944 zorganizoval útěk pěti vězňů, kterým se počátkem ledna 1945 podařilo během bombardování přestříhat dráty a ukrýt se do bunkru připraveného za hranicemi tábora. Zde se na konci ledna dočkal osvobození Osvětimi Rudou armádou. Přes prožité útrapy se vzápětí po osvobození přihlásil do Svobodovy armády a aktivně se zapojil do bojů I. Čs. sboru na území Slovenska a na Moravě. Po válce byl nasazen v bojích proti Banderovcům. Alfred Jánský celým svým životem naplňoval skutky slova přísahy československého vojáka a velice si vážil vybojované svobody, za což po celý svůj život požíval velké vážnosti. Byl nositelem Ceny města Prostějova a dožil se vysokého věku, zemřel v roce 2015 ve věku 101 let.

Střelecké soutěže se zúčastnilo na 20 střelců, kteří přijeli z Kojetína, Přerova, Prostějova, Brna, Třebíče a Prahy. Ačkoli počasí nebylo příliš komfortní a foukal chladný vítr, přesto nikoho neopouštěla dobrá nálada. Organizátorům poskytli své perfektně připravené zázemí v Kovalovicích členové Mysliveckého sdružení Haná z Popůvek a Kovalovic, za což jim patří velký dík. V prostorách „Chaty u dvou Kun“ se dalo nejen ohřát, ale také najíst a po střelbách i napít. Příští rok se budeme těšit na hojnou účast na oficiálním prvním ročníku tohoto memoriálu.


autor: Tomáš Hejtmánek

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.01.2019

Vozidlo mělo závadu.
Pět minut po desáté hodině večer přijato telefonické sdělení o tom, že na parkovišti nedaleko Kostelecké ulice neustále někdo delší dobu troubí na klakson ve vozidle. Na místo vyslána hlídka k prověření oznámení. Na parkovišti zjištěno troubící vozidlo. Uvnitř se ovšem nikdo nenacházel.

02.01.2019

Z okna házeli petardy.
V podvečer přijato oznámení o střelbě z okna na sídlišti Svobody. Oznamovatelka uvedla, že střelba pochází pravděpodobně z nějaké pistole. Na místo vyslána hlídka. Zkontaktována oznamovatelka. Ta označila okno, ze kterého se mělo střílet. Strážníkům se podařilo v bytě zkontaktovat dva hochy ve věku 15 a 16 let. Oba přiznali, že z okna vyhazovali petardy. Střílení ze zbraně se nepotvrdilo. Svým jednáním jsou kluci podezřelí z přestupku proti občanskému soužití (schválnost) a proti veřejnému pořádku (znečištění veřejného prostranství).

02.01.2019

Odchyt netopýra.
V dopoledních hodinách vyjížděla hlídka prověřit oznámení o uhynulém netopýrovi u kruhového objezdu na ulici Šárka. Na místě nalezen zraněný netopýr. Hlídkou odchycen a předán Ochráncům přírody na Husově náměstí.

31.12.2018

Odcizit alkohol skoro za pět tisíc
Odcizit alkohol skoro za pět tisíc, se mu nepodařilo. V podvečer přijato oznámení o neplatícím zákazníkovi v supermarketu na ulici Olomoucká. Hlídka na místě kontaktovala člena ochranky. Ten uvedl, že za pokladní zónou zadržel muže, který prošel bez zaplacení zboží v celkové výši 4632 Kč. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že muž si na prodejní ploše vložil čtyři kusy whisky do cestovní tašky a s takto ukrytým zbožím se pokusil odejít z obchodu bez placení. Za pokladnami byl zadržen pracovníkem ostrahy. Vyzván k vyčkání příjezdu strážníků a navrácení zboží.

29.12.2018

Kondomy zaplatit nechtěl.
Půl hodiny před zavírací dobou jednoho z prostějovských supermarketů nahlásil člen ostrahy na linku 156, zadržení neplatícího zákazníka. Na místo vyslána hlídka, zjistila v pachateli krádeže, muže ve věku dvaadvaceti let. Ten si na prodejní ploše vložil do kapsy jedno balení pánské ochrany a poté prošel přes pokladní zónu, aniž by za zboží zaplatil. Zde byl zadržen členem ostrahy a vyzván k setrvání na místě do příjezdu strážníků. Výzev dotyčný uposlechl. Odcizené zboží, dobrovolně vydal. Svým jednáním je mladý muž podezřelý z přestupku proti majetku.