> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Memoriál plk.Alfreda Jánského

vloženo: 28.04.2017           komentářů: 0

Dne 23. dubna 2017 se uskutečnil na myslivecké „Chatě u dvou kun“ v Kovalovicích nultý ročník Memoriálu plk. Alfreda Jánského ve střelbě na asfaltové holuby. Tuto akci společně uspořádali Jiří Hűbner a Tomáš Hejtmánek pro své kamarády, novodobé válečné veterány a jejich rodinné příslušníky jak z města Kojetína, tak i pro veterány z širokého okolí. Nad akcí převzala záštitu Československá obec legionářská a Centrum pomoci vojáků v tísni. Za ČSOL byli na akci přítomni předseda Jednoty Olomouckého kraje Pavel Udvorka a předseda Jednoty Prostějov Ing. Petr Poledník, který akci osobně zahajoval. Velmi příjemná a milá byla osobní účast paní ing. Petry Veverkové, dcery plk. Alfreda Janského, která všem přítomným dokázala, že i ona je zdatným střelcem.

Na začátku akce bylo zmíněno, kdo byl plk. Alfred Jánský. Alfred Jánský, plukovník v.v., se narodil v Olomouci 31. května 1914. V letech 1935-37 absolvoval vojenskou prezenční službu a byl jmenován podporučíkem. V roce 1938 byl Alfred Jánský mimořádně povolán k vojenské službě do severomoravského pohraničí, kde se v pásmu pevnůstek účastnil potyček s henleinovci. Hned první den války 1. září 1939 jej zatklo Gestapo. Po krátké internaci v koncentračním táboře v Dachau byl transportován do Buchenwaldu, kde otročil v kamenolomu. V roce 1942 byl zařazen do transportu směřujícího do tábora Natzweiler-Struthof ve Francii. Tam se Alfred Jánský podílel na přípravě úspěšného pokusu o útěk několika důstojníků, avšak sám zůstal v táboře. V říjnu 1942 byl odtransportován do Osvětimi, kde byl zařazen na stavební práce. V druhé polovině roku 1944 zorganizoval útěk pěti vězňů, kterým se počátkem ledna 1945 podařilo během bombardování přestříhat dráty a ukrýt se do bunkru připraveného za hranicemi tábora. Zde se na konci ledna dočkal osvobození Osvětimi Rudou armádou. Přes prožité útrapy se vzápětí po osvobození přihlásil do Svobodovy armády a aktivně se zapojil do bojů I. Čs. sboru na území Slovenska a na Moravě. Po válce byl nasazen v bojích proti Banderovcům. Alfred Jánský celým svým životem naplňoval skutky slova přísahy československého vojáka a velice si vážil vybojované svobody, za což po celý svůj život požíval velké vážnosti. Byl nositelem Ceny města Prostějova a dožil se vysokého věku, zemřel v roce 2015 ve věku 101 let.

Střelecké soutěže se zúčastnilo na 20 střelců, kteří přijeli z Kojetína, Přerova, Prostějova, Brna, Třebíče a Prahy. Ačkoli počasí nebylo příliš komfortní a foukal chladný vítr, přesto nikoho neopouštěla dobrá nálada. Organizátorům poskytli své perfektně připravené zázemí v Kovalovicích členové Mysliveckého sdružení Haná z Popůvek a Kovalovic, za což jim patří velký dík. V prostorách „Chaty u dvou Kun“ se dalo nejen ohřát, ale také najíst a po střelbách i napít. Příští rok se budeme těšit na hojnou účast na oficiálním prvním ročníku tohoto memoriálu.


autor: Tomáš Hejtmánek

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

18.04.2019

Povedený syn.
Po půlnoci přijato oznámení o ženě v noční košili a županu. Ta se dle oznamovatelky nemohla dostat domů. Na místo vyslána hlídka. Šestapadesátiletá žena strážníkovi uvedla, že její syn se vrátil opilý domu a při cestě povalil a vysypal popelnici. Ona šla odpadky posbírat a postavit shozenou popelnici. Mezitím syn vešel domů a zabouchl dveře. Na zvonění nereagoval

16.04.2019

Fekálie znečistili vozovku
Fekálie znečistili vozovku v délce několika desítek metrů. V dopoledních hodinách přijato prostřednictvím linky 156 anonymní oznámení o zemědělském stroji, ze kterého na komunikaci vytéká neznámá tekutina. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Komunikace byla znečištěna fekáliemi. Dle stop se strážníkům podařilo dohledat řidiče traktoru s cisternou. Nacházel se na poli u Brněnské ulice. Muž hlídkou zkontaktován. Uvedl, že při prudkém brždění, na červenou na semaforu, došlo k přetečení cisterny horním víkem, které bylo špatně zajištěné. Na místo přivoláni hasiči, kteří provedli očištění vozovky proudem vody. Strážníci, po dobu splachování komunikace usměrňovali provoz.

15.04.2019

Porušili vyhlášku města.
Při dohledu na veřejný pořádek v okolí ulice Olomoucké, si strážníci povšimli dvojice osob konzumujících pivo, v místě, kde to zakazuje vyhláška města. O tom byli pánové hlídkou poučeni. Oba vyzváni k prokázání totožnosti. S pětačtyřicetiletým mužem strážníci vyřešili přestupek příkazem na místě.

11.04.2019

Konflikt vznikl kvůli ubrousku.
V nočních hodinách nahlásila obsluha provozovny problémy s opilou ženou. Na místo vyslána hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že dotyčná do podniku přišla se dvěma kamarády. Společně si objednali jídlo. Během objednávky se žena chovala hlučně a dělala nepořádek kolem stolu. Obsluhou upozorněna na nevhodnost svého chování. Po obdržení jídla požadovala přinesení dalších ubrousků. To bylo obsluhou odmítnuto. Neslušné jednání mladé žerny hlídce potvrdili i její dva kamarádi. Spor mezi ženou a personálem se vyhrotil natolik, že dotyčná po obsluze hodila objednané jídlo, a to i před strážníky. Tím došlo k ušpinění oblečení obsluhujícího muže a také koberce.

09.04.2019

Záchytka.
Ve večerních hodinách přijato telefonické oznámení od obsluhy v restauraci, že mají problém s podnapilým zákazníkem. Do uvedené provozovny vyslána hlídka. Servírka označila muže, který si objednal pivo a v průběhu konzumoval i tvrdý alkohol. Ten si s sebou do podniku sám přinesl. Po upozornění obsluhy, na nevhodné počínání, začal být vulgární až agresivní. Další host se servírky zastal a muže vyvedl ven. Muž byl zjevně pod vlivem alkoholu a nekontroloval své chování. Hlídkou vyzván k prokázání totožnosti a provedení orientační dechové zkoušky. Naměřeno 2,22 promile alkoholu v dechu.