> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Před sto padesáti lety se narodil

vloženo: 08.03.2017           komentářů: 0

Před sto padesáti lety se narodil Jaroslav Mathon


Právě dnes si připomínáme sto padesát let od narození lékaře, budovatele zdejší nemocnice, amatérského historika umění a sběratele MUDr. Jaroslava Mathona (1867–1953).


Brněnský rodák vystudoval medicínu ve Vídni. Jeho učitelem byl významný chirurg a básník Eduard Albert. Po krátké praxi v Brně byl 1. 1. 1897 jmenován primářem chirurgicko-gynekologického oddělení a zároveň ředitelem veřejné nemocnice v Prostějově. Tuto práci zastával šestatřicet let.

„Zasloužil se nejen o výstavbu a rozšíření nemocnice, ale i o modernizaci léčebných metod. Založil protituberkulózní poradnu. Jeho zásluhy byly oceněny jmenováním do Lékařské komory moravskoslezské za Hanáckou lékařskou župu. Od roku 1918 byl členem Zemské zdravotnické rady moravskoslezské. Výrazně se věnoval kulturním a společenským aktivitám,“ uvedla historička Hana Bartková a dodala, že Mathona se především zaměřil na oblast výtvarného umění. Byl dlouholetým předsedou uměleckého odboru Besedy. Zde organizoval různé přednášky, literární večery a výstavy. Byl členem kuratoria prostějovského muzea. V roce 1923 založil místní Památkovou komisi. Stal se jejím předsedou. Komise se podílela na soupisu a ochraně všech památek ve vztahu k Prostějovu. V centru jeho zájmu byly gotické plastiky. Byl jmenován členem archeologické komise při Československé akademii věd a umění.

„Uměleckými památkami se obklopoval i v soukromém životě. Jeho byt v prostějovském zámku byl sbírkou obrazů, soch, skla, porcelánu, starých zbraní a cenných knih. Dále byl aktivním členem prostějovské Orlice a Přírodovědného klubu. O prostějovských památkách a historii napsal řadu publikací, například Prostějov a okolí ve světle svých historických a uměleckých památek, Veřejná nemocnice v Prostějově, Duch gotiky na Prostějovsku, Jano Köhler a jeho dílo, Mistr české gotiky Matěj Rejsek, Prostějov, průvodce městem a okolím,“ doplnila Bartková. Podle jejích slov různé studie, eseje a kritiky publikoval také například v Ročence prostějovského muzea, v časopise Umění a Hlasech z Hané. Najdeme zde například studie o Prostějově v době baroka, o zdejších portálech, krásných madonách na Moravě, o historii chrámu Povýšení sv. Kříže, výzdobě Národního domu, božích mukách a kapličkách na Prostějovsku či malířích Josefu Mánesovi a Jožo Uprkovi. Byl i literárně činný (např. básnická sbírka Dojmy a profily). Po odchodu do důchodu v roce 1933 žil krátce v Praze. Závěr života prožil v Kroměříži, kde 25. 5. 1953 zemřel. Je pohřben v rodinném hrobě v Měrotíně u Litovle. Za zásluhy v oblasti zdravotnictví a ochrany památek byl 17. 3. 1933 jmenován čestným občanem města Prostějova. V Prostějově nám tuto osobnost připomíná také název ulice.

autor: www.prostejov.eu

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

25.10.2018

Spolupráce s IZS.
Formou SMS přijata žádost od HZS Ol. kraje o asistenci při otevření bytu. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zjištěno, že majitelka upadla na zem a zranila se. Hasiči byt otevřeli. Přivolaný lékař rozhodl o převozu zraněné šestasedmdesátileté ženy do nemocnice na ošetření.

23.10.2018

Ustlal si v kontejneru.
V ranních hodinách kontaktovali pracovníci firmy svážející odpad, okrskáře a upozornili ho na spícího muže v kontejneru na papír na Brněnské ulici. Na místo vyslána hlídka, která oznámení „popelářů“ potvrdila. Hlídkou dotyčný probuzen a z nádoby na odpad vykázán. Pětadvacetiletý muž bez domova upozorněn na nevhodnost svého počínání. Po té z místa odešel.

22.10.2018

Nedopalek zapříčinil požár.
V podvečer oznámil strážníkům muž, doutnající zásobník na ubrousky na veřejných toaletách na Školní ulici. Uvedl, že věc nahlásil i na Policii ČR. Po příchodu k veřejnému WC hlídka událost potvrdila. Do zásobníku byl vhozen nedopalek cigarety, od kterého vzplály papírové utěrky. Strážníci počáteční požár uhasili. Zásobník byl vlivem tepla poškozen. V zápětí se na místo dostavila i hlídka PČR společně s HZS. Hasiči provedli kontrolu prostor a dohašení schránky.

21.10.2018

Nezabezpečené vozidlo.
Ve večerních hodinách přijato oznámení o vozidle, ve kterém řidič ponechal klíče v zámku dveří. Na místo vyslána hlídka. Vozidlo nalezeno. Majitele se strážníkům podařilo zkontaktovat.

19.10.2018

Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění
Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění a ještě k tomu v podnapilém stavu. V nočních hodinách hlídka provádějící kontrolní činnost na ulici Jungmannova zaznamenala agresivní jízdu osobního vozidla. Autohlídka se vydala za rychle jedoucím vozidlem. Po zastavení, strážníci zkontaktovali osádku. Místo řidiče bylo prázdné. Uvnitř se nacházeli dva muži ve věku 17 a 36 let. Jednalo se o rodinné příslušníky.