> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Před sto padesáti lety se narodil

vloženo: 08.03.2017           komentářů: 0

Před sto padesáti lety se narodil Jaroslav Mathon


Právě dnes si připomínáme sto padesát let od narození lékaře, budovatele zdejší nemocnice, amatérského historika umění a sběratele MUDr. Jaroslava Mathona (1867–1953).


Brněnský rodák vystudoval medicínu ve Vídni. Jeho učitelem byl významný chirurg a básník Eduard Albert. Po krátké praxi v Brně byl 1. 1. 1897 jmenován primářem chirurgicko-gynekologického oddělení a zároveň ředitelem veřejné nemocnice v Prostějově. Tuto práci zastával šestatřicet let.

„Zasloužil se nejen o výstavbu a rozšíření nemocnice, ale i o modernizaci léčebných metod. Založil protituberkulózní poradnu. Jeho zásluhy byly oceněny jmenováním do Lékařské komory moravskoslezské za Hanáckou lékařskou župu. Od roku 1918 byl členem Zemské zdravotnické rady moravskoslezské. Výrazně se věnoval kulturním a společenským aktivitám,“ uvedla historička Hana Bartková a dodala, že Mathona se především zaměřil na oblast výtvarného umění. Byl dlouholetým předsedou uměleckého odboru Besedy. Zde organizoval různé přednášky, literární večery a výstavy. Byl členem kuratoria prostějovského muzea. V roce 1923 založil místní Památkovou komisi. Stal se jejím předsedou. Komise se podílela na soupisu a ochraně všech památek ve vztahu k Prostějovu. V centru jeho zájmu byly gotické plastiky. Byl jmenován členem archeologické komise při Československé akademii věd a umění.

„Uměleckými památkami se obklopoval i v soukromém životě. Jeho byt v prostějovském zámku byl sbírkou obrazů, soch, skla, porcelánu, starých zbraní a cenných knih. Dále byl aktivním členem prostějovské Orlice a Přírodovědného klubu. O prostějovských památkách a historii napsal řadu publikací, například Prostějov a okolí ve světle svých historických a uměleckých památek, Veřejná nemocnice v Prostějově, Duch gotiky na Prostějovsku, Jano Köhler a jeho dílo, Mistr české gotiky Matěj Rejsek, Prostějov, průvodce městem a okolím,“ doplnila Bartková. Podle jejích slov různé studie, eseje a kritiky publikoval také například v Ročence prostějovského muzea, v časopise Umění a Hlasech z Hané. Najdeme zde například studie o Prostějově v době baroka, o zdejších portálech, krásných madonách na Moravě, o historii chrámu Povýšení sv. Kříže, výzdobě Národního domu, božích mukách a kapličkách na Prostějovsku či malířích Josefu Mánesovi a Jožo Uprkovi. Byl i literárně činný (např. básnická sbírka Dojmy a profily). Po odchodu do důchodu v roce 1933 žil krátce v Praze. Závěr života prožil v Kroměříži, kde 25. 5. 1953 zemřel. Je pohřben v rodinném hrobě v Měrotíně u Litovle. Za zásluhy v oblasti zdravotnictví a ochrany památek byl 17. 3. 1933 jmenován čestným občanem města Prostějova. V Prostějově nám tuto osobnost připomíná také název ulice.

autor: www.prostejov.eu

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.01.2019

Vozidlo mělo závadu.
Pět minut po desáté hodině večer přijato telefonické sdělení o tom, že na parkovišti nedaleko Kostelecké ulice neustále někdo delší dobu troubí na klakson ve vozidle. Na místo vyslána hlídka k prověření oznámení. Na parkovišti zjištěno troubící vozidlo. Uvnitř se ovšem nikdo nenacházel.

02.01.2019

Z okna házeli petardy.
V podvečer přijato oznámení o střelbě z okna na sídlišti Svobody. Oznamovatelka uvedla, že střelba pochází pravděpodobně z nějaké pistole. Na místo vyslána hlídka. Zkontaktována oznamovatelka. Ta označila okno, ze kterého se mělo střílet. Strážníkům se podařilo v bytě zkontaktovat dva hochy ve věku 15 a 16 let. Oba přiznali, že z okna vyhazovali petardy. Střílení ze zbraně se nepotvrdilo. Svým jednáním jsou kluci podezřelí z přestupku proti občanskému soužití (schválnost) a proti veřejnému pořádku (znečištění veřejného prostranství).

02.01.2019

Odchyt netopýra.
V dopoledních hodinách vyjížděla hlídka prověřit oznámení o uhynulém netopýrovi u kruhového objezdu na ulici Šárka. Na místě nalezen zraněný netopýr. Hlídkou odchycen a předán Ochráncům přírody na Husově náměstí.

31.12.2018

Odcizit alkohol skoro za pět tisíc
Odcizit alkohol skoro za pět tisíc, se mu nepodařilo. V podvečer přijato oznámení o neplatícím zákazníkovi v supermarketu na ulici Olomoucká. Hlídka na místě kontaktovala člena ochranky. Ten uvedl, že za pokladní zónou zadržel muže, který prošel bez zaplacení zboží v celkové výši 4632 Kč. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že muž si na prodejní ploše vložil čtyři kusy whisky do cestovní tašky a s takto ukrytým zbožím se pokusil odejít z obchodu bez placení. Za pokladnami byl zadržen pracovníkem ostrahy. Vyzván k vyčkání příjezdu strážníků a navrácení zboží.

29.12.2018

Kondomy zaplatit nechtěl.
Půl hodiny před zavírací dobou jednoho z prostějovských supermarketů nahlásil člen ostrahy na linku 156, zadržení neplatícího zákazníka. Na místo vyslána hlídka, zjistila v pachateli krádeže, muže ve věku dvaadvaceti let. Ten si na prodejní ploše vložil do kapsy jedno balení pánské ochrany a poté prošel přes pokladní zónu, aniž by za zboží zaplatil. Zde byl zadržen členem ostrahy a vyzván k setrvání na místě do příjezdu strážníků. Výzev dotyčný uposlechl. Odcizené zboží, dobrovolně vydal. Svým jednáním je mladý muž podezřelý z přestupku proti majetku.