> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Před sto padesáti lety se narodil

vloženo: 08.03.2017           komentářů: 0

Před sto padesáti lety se narodil Jaroslav Mathon


Právě dnes si připomínáme sto padesát let od narození lékaře, budovatele zdejší nemocnice, amatérského historika umění a sběratele MUDr. Jaroslava Mathona (1867–1953).


Brněnský rodák vystudoval medicínu ve Vídni. Jeho učitelem byl významný chirurg a básník Eduard Albert. Po krátké praxi v Brně byl 1. 1. 1897 jmenován primářem chirurgicko-gynekologického oddělení a zároveň ředitelem veřejné nemocnice v Prostějově. Tuto práci zastával šestatřicet let.

„Zasloužil se nejen o výstavbu a rozšíření nemocnice, ale i o modernizaci léčebných metod. Založil protituberkulózní poradnu. Jeho zásluhy byly oceněny jmenováním do Lékařské komory moravskoslezské za Hanáckou lékařskou župu. Od roku 1918 byl členem Zemské zdravotnické rady moravskoslezské. Výrazně se věnoval kulturním a společenským aktivitám,“ uvedla historička Hana Bartková a dodala, že Mathona se především zaměřil na oblast výtvarného umění. Byl dlouholetým předsedou uměleckého odboru Besedy. Zde organizoval různé přednášky, literární večery a výstavy. Byl členem kuratoria prostějovského muzea. V roce 1923 založil místní Památkovou komisi. Stal se jejím předsedou. Komise se podílela na soupisu a ochraně všech památek ve vztahu k Prostějovu. V centru jeho zájmu byly gotické plastiky. Byl jmenován členem archeologické komise při Československé akademii věd a umění.

„Uměleckými památkami se obklopoval i v soukromém životě. Jeho byt v prostějovském zámku byl sbírkou obrazů, soch, skla, porcelánu, starých zbraní a cenných knih. Dále byl aktivním členem prostějovské Orlice a Přírodovědného klubu. O prostějovských památkách a historii napsal řadu publikací, například Prostějov a okolí ve světle svých historických a uměleckých památek, Veřejná nemocnice v Prostějově, Duch gotiky na Prostějovsku, Jano Köhler a jeho dílo, Mistr české gotiky Matěj Rejsek, Prostějov, průvodce městem a okolím,“ doplnila Bartková. Podle jejích slov různé studie, eseje a kritiky publikoval také například v Ročence prostějovského muzea, v časopise Umění a Hlasech z Hané. Najdeme zde například studie o Prostějově v době baroka, o zdejších portálech, krásných madonách na Moravě, o historii chrámu Povýšení sv. Kříže, výzdobě Národního domu, božích mukách a kapličkách na Prostějovsku či malířích Josefu Mánesovi a Jožo Uprkovi. Byl i literárně činný (např. básnická sbírka Dojmy a profily). Po odchodu do důchodu v roce 1933 žil krátce v Praze. Závěr života prožil v Kroměříži, kde 25. 5. 1953 zemřel. Je pohřben v rodinném hrobě v Měrotíně u Litovle. Za zásluhy v oblasti zdravotnictví a ochrany památek byl 17. 3. 1933 jmenován čestným občanem města Prostějova. V Prostějově nám tuto osobnost připomíná také název ulice.

autor: www.prostejov.eu

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

18.04.2019

Povedený syn.
Po půlnoci přijato oznámení o ženě v noční košili a županu. Ta se dle oznamovatelky nemohla dostat domů. Na místo vyslána hlídka. Šestapadesátiletá žena strážníkovi uvedla, že její syn se vrátil opilý domu a při cestě povalil a vysypal popelnici. Ona šla odpadky posbírat a postavit shozenou popelnici. Mezitím syn vešel domů a zabouchl dveře. Na zvonění nereagoval

16.04.2019

Fekálie znečistili vozovku
Fekálie znečistili vozovku v délce několika desítek metrů. V dopoledních hodinách přijato prostřednictvím linky 156 anonymní oznámení o zemědělském stroji, ze kterého na komunikaci vytéká neznámá tekutina. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Komunikace byla znečištěna fekáliemi. Dle stop se strážníkům podařilo dohledat řidiče traktoru s cisternou. Nacházel se na poli u Brněnské ulice. Muž hlídkou zkontaktován. Uvedl, že při prudkém brždění, na červenou na semaforu, došlo k přetečení cisterny horním víkem, které bylo špatně zajištěné. Na místo přivoláni hasiči, kteří provedli očištění vozovky proudem vody. Strážníci, po dobu splachování komunikace usměrňovali provoz.

15.04.2019

Porušili vyhlášku města.
Při dohledu na veřejný pořádek v okolí ulice Olomoucké, si strážníci povšimli dvojice osob konzumujících pivo, v místě, kde to zakazuje vyhláška města. O tom byli pánové hlídkou poučeni. Oba vyzváni k prokázání totožnosti. S pětačtyřicetiletým mužem strážníci vyřešili přestupek příkazem na místě.

11.04.2019

Konflikt vznikl kvůli ubrousku.
V nočních hodinách nahlásila obsluha provozovny problémy s opilou ženou. Na místo vyslána hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že dotyčná do podniku přišla se dvěma kamarády. Společně si objednali jídlo. Během objednávky se žena chovala hlučně a dělala nepořádek kolem stolu. Obsluhou upozorněna na nevhodnost svého chování. Po obdržení jídla požadovala přinesení dalších ubrousků. To bylo obsluhou odmítnuto. Neslušné jednání mladé žerny hlídce potvrdili i její dva kamarádi. Spor mezi ženou a personálem se vyhrotil natolik, že dotyčná po obsluze hodila objednané jídlo, a to i před strážníky. Tím došlo k ušpinění oblečení obsluhujícího muže a také koberce.

09.04.2019

Záchytka.
Ve večerních hodinách přijato telefonické oznámení od obsluhy v restauraci, že mají problém s podnapilým zákazníkem. Do uvedené provozovny vyslána hlídka. Servírka označila muže, který si objednal pivo a v průběhu konzumoval i tvrdý alkohol. Ten si s sebou do podniku sám přinesl. Po upozornění obsluhy, na nevhodné počínání, začal být vulgární až agresivní. Další host se servírky zastal a muže vyvedl ven. Muž byl zjevně pod vlivem alkoholu a nekontroloval své chování. Hlídkou vyzván k prokázání totožnosti a provedení orientační dechové zkoušky. Naměřeno 2,22 promile alkoholu v dechu.